Seminarski i Diplomski Rad

 Titel
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Prirodno - matematički fakultet

Тител је општина у чијем саставу се налази шест насељених места. Та места су:
Тител
Лок
Вилово
Гардиновци
Шајкаш
Мошорин
ТИТЕЛ:
Тител је највеће и најинтересантније насеље у подножју Тителског брега. Он има најкарактериетичнији положај од свих бачких насеља у Потисју. Изграђен је на месту где је Тителски брег најближи сремским лесним наслагама у Фрушкој гори. На овом месту, поред тога што је најужа алувијална раван Дунава, најужа је и алувијална раван Тисе. На суседној, банатској страни, на даљини од 5 километара простире се висока обала банатске лесне терасе на којој је село Перлез. Тител је, дакле, подигнут тамо где су најуже алувијалне равни двеју највећих река. Северно од Титела је Тителски брег који својом релативном висином од 50 метара доминира читавом околином. Јужно од Тителског брега у ширини од 1,5 километара простире се на дужини од 6,5 кмлометара тителска лесна тераса, која је веома добро послужила за подизање насеља.
Источно од тителске лесне терасе постоји још једна нижа степеница, састављена од песка, која раздваја тителску лесну терасу од алувијалне равни Тисе.Та нижа степеница је алувијална тераса. Старије насеље Титела је прво било на овој пешчаној алувијалној тераси а потом се са насељавањем Немаца и Мађара Тител почео ширити и на нешто вишу лесну терасу. Рајко Николић помиње да се од 1876. године Тител почео ширити и према југу по алувијалној равни Дунава, пошто су тада изграђени насипи поред Дунава и вода није више плавила алувијалну раван. Данас је Тител прекрио читаву алувијалну терасу, затим велике делове лесне терасе и, најзад, извесне делове алувијалне равни Дунава и Тисе. На Тителском брегу, иако је сасвим близу, нема грађевина.
Кратак историјски преглед:
Због овако повољног географског положаја Тител се помиње врло рано. Први писани опоменици о њему датирају из 1138. године, а претпоставља се да је постојао већ крајем XI века. Међу првим властодршцима помињу се каноници који су живели у заједници као калуђери. Они су поред верских брига имали задатак да се брину о тителској тврђави, о пристаништу на Тиси и о прелазу преко Тисе с обзиром на то да је на овом месту био значајан прелаз. За своје заслуге тителски - каптол је добио право на 3000 мерова соли.
После татарских похода, тителска тврђава се поново обнавља на лесним узвишењима и, са многобројним мочварама које су опкољавале са југа Тителски брег,ова тврђава је представљала изванредно стратегијско упориште.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!